Uczciliśmy 73. rocznicę mordu na mieszkańcach Bielin podczas II wojny światowej

Przekaż 1 % podatku na ministrantów
11 marca 2017
NOWENNA PRZED UROCZYSTOŚCIĄ ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA N.M.P.
13 marca 2017

Uczciliśmy 73. rocznicę mordu na mieszkańcach Bielin podczas II wojny światowej

W niedzielę, 12 marca o godzinie 12.00 w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach została odprawiona uroczysta msza święta sprawowana w 73. rocznicę mordu dokonanego przez hitlerowców na mieszkańcach Bielin 9 marca 1944 r. w intencji zamordowanych wtedy osób oraz mieszkańców gminy Bieliny, którzy zginęli w latach II wojny światowej.

Po uroczystej liturgii, której przewodniczył Dyrektor Wydziału ds. Misji i Ewangelizacji w Kurii diecezjalnej w Kielcach ks. Łukasz Zygmunt uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik znajdujący się przy kościele, na którym widnieje napis: „Jeśli pamięć ludzka zaginie – niechaj przed potomnymi ten kamień oskarża”.

Po odegraniu Hymnu Polski i odmówieniu modlitwy za poległych ich pamięć uczczono salwą honorową. Następnie wieńce złożyli:

– w imieniu rodzin kombatantów z gminy Bieliny wieniec składają Katarzyna Skrzyniarz i Henryk Maruszak

– Senator RP Krzysztof Słoń

– Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski

– W imieniu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Karol Fijałkowski oraz pracownik UMWŚ Artur Armata

– w imieniu Samorządu Gminy Bieliny złożyli wieniec i zapalili znicze: Sławomir Kopacz – Wójt Gminy Bieliny, Józef Gawęcki – Przewodniczący Rady Gminy Bieliny oraz Jadwiga Wójcik – Sekretarz Gminy Bieliny,

– w imieniu Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego kwiaty złożył Stanisław Szrek – Prezes Stowarzyszenia wraz z Andrzejem Wiatkowskim Przewodniczącym Komisji Tradycji Obywatelskiej i Patriotycznej i członkiem Stowarzyszenia Edwardem Kalecińskim.

– Przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Koła w Łopusznie z Prezesem Stanisławem Komisarczykiem i Przewodniczącym Tadeuszem Kotwicą

– Przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Bielin z Prezesem Andrzejem Drogoszem,

– Przedstawiciele Zespołu Szkół Samorządowych w Bielinach z Dyrektor Ireną Bąk.

O uroczystą oprawę 73. rocznicy mordu na mieszkańcach Bielin zadbali członkowie Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” na czele z Prezesem Dionizym Krawczyńskim oraz Jednostka Kielecka Orląt Armii Krajowej na czele z Komendantem ppłk. Andrzejem Karysiem, której przedstawiciele pełnili wartę honorową przy pomniku.

Wzorem lat ubiegłych, w tegorocznych uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe: Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Bielinach, Korpusu Kieleckiego AK „Jodła”, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Koła w Łopusznie, Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach, Związku Nauczycielstwa Polskiego Zarząd Oddziału w Bielinach, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach.

Jak co roku uroczystość uświetniła swoją obecnością kompania honorowa Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach, zaś pięknym śpiewem obchody uświetnił Zespół „Echo Łysicy” z Bielin.

Na zakończenie Wójt Gminy Bieliny – Sławomir Kopacz przypomniał o tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce w Bielinach 9 marca 1944 roku. Włodarz gminy podziękował również przedstawicielom samorządu, placówek oświatowych, radnym, sołtysom, rodzinom osób, które zginęły podczas II wojny światowej i wszystkim mieszkańcom gminy Bieliny.

Podziękował wszystkim podmiotom i organizacjom, które wzięły udział w uroczystościach oraz księżom: proboszczowi parafii w Bielinach ks. kanonikowi Janowi Wojtynie oraz wikariuszom: ks. Łukaszowi Kudełce i ks. Konradowi Kalecie, a także k. Łukaszowi Zygmuntowi.

O wartościach i tożsamości z przeszłością mówili także Senator RP Krzysztof Słoń oraz wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski.

Uroczystości zakończyły się chwilą zadumy przy dźwiękach marsza żałobnego odegranego przez Orkiestrę OSP z Bielin, ku czci i pamięci pomordowanych w okresie II wojny światowej:

ZAMORDOWANI PRZEZ NIEMCÓW W BIELINACH DNIA 9 MARCA 1944 R.

Edward Michalski  18 lat

Bronisław Zwierzyński  21 lat

Ignacy Pindral  22 lata

Władysław Zawierucha  22 lata