Mieszkańcy Gminy Bieliny podziękowali za tegoroczne plony!

REKOLEKCJE WAKACYJNE 2019
9 sierpnia 2019
Witamy nowego Wikariusza
20 sierpnia 2019

Mieszkańcy Gminy Bieliny podziękowali za tegoroczne plony!

Tradycyjne święto rolników będące symbolicznym zwieńczeniem ich całorocznej pracy odbyło się w świąteczny czwartek, 15 sierpnia.

Dożynki Gminy Bieliny zainaugurował uroczysty korowód, który wyruszył sprzed Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich na stadion sportowy.

Uczestniczyli w nim: starostowie dożynek, Wójt Gminy Bieliny, Przewodniczący Rady Gminy, księża, radni i sołtysi, dzieci i młodzież w strojach ludowych (dziewczęta z zespołu „Małe Bielinianki” oraz członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Jodełki z Huty Nowej) oraz delegacje dożynkowe niosące okazałe wieńce.

W przemarszu prowadzonym przez orkiestrę dętą OSP pod batutą Marcina Chlebnego wzięli udział także: kompania honorowa Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lechowie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy.

W tym roku wieńce dożynkowe wykonały wszystkie sołectwa z terenu gminy Bieliny, a starostami święta plonów byli: Małgorzata Krzysiek z sołectwa Górki Napękowskie oraz Tomasz Rzepka z Kakonina.

O godzinie 14.00 rozpoczęła się liturgia mszy świętej ku dziękczynieniu za owoce ziemi oraz całoroczną pracę bielińskich rolników. Przewodniczył jej proboszcz parafii w Bielinach ks. Jan Wojtyna. Homilię wygłosił proboszcz parafii pw. Św. Wojciecha w Kielcach ks. prałat Jan Tusień.

Ofiarę sprawowali także: Proboszcz Parafii w Hucie Nowej ks. Andrzej Dudzic, rektor Bazyliki na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka, oraz wikariusze parafii w Bielinach: ks. Łukasz Kudełka i Grzegorz Nowakowski.

W oprawę mszy świętej zaangażowali się radni i sołtysi, którzy czytali komentarze do Liturgii Słowa i przed złożeniem darów, modlitwę wiernych, składali dary na ołtarzu oraz rozdawali chleb uczestnikom mszy świętej. Chór parafialny oraz Orkiestra OSP zapewnili oprawę muzyczną mszy, a grupy dożynkowe złożyły wieńce przed ołtarzem.

Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz przyjmując z rąk Starostów Dożynek bochen chleba mówił:

Przyjmuję z wdzięcznością ten niezwykle wymowny dar – wspaniały bochen chleba. To symbol Waszego trudu Drodzy Rolnicy. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem.

W tym uroczystym dniu ja również chcę się podzielić się tym chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Podzielę go sprawiedliwie i połamię się nim z Wami na znak pokoju, bezpieczeństwa, dziękczynienia za dziś i nadziei na lepsze jutro. Niech tego chleba – Szanowni Państwo – nigdy na Waszym stole nie zabraknie.

Po zakończeniu liturgii prowadząca część artystyczną Magdalena Sitek zaprosiła na scenę Wójta Gminy Sławomira Kopacza, Przewodniczącego Rady Gminy Józefa Gawęckiego oraz zaproszonych gości.

Wśród nich byli: Senator RP Krzysztof Słoń, Wicemarszałek województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski i Henryk Milcarz, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk oraz Małgorzata Orłowska-Masternak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W dalszej części wydarzenia zaszczycili swoją obecnością także: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Anna Krupka, Poseł na Sejm Andrzej Kryj oraz Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Zgodnie z przyjętą kilka lat temu zasadą wybór wieńca, który będzie reprezentował gminę Bieliny na Dożynkach Powiatowych nie odbywa się już w drodze konkursu. Wspólną decyzją sołtysów, gminę Bieliny na dożynkach powiatowych reprezentują wieńce sołectw wg kolejności alfabetycznej. W tym roku do Mniowa na Dożynki Powiatowe pojedzie wieniec wraz z reprezentacją sołectwa Czaplów – Zofiówka.

Tradycyjnie już wydarzeniu towarzyszył kiermasz twórców ludowych oraz prezentacje stoisk promocyjnych instytucji i firm, w tym Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Wśród wystawców można było zakupić naturalne soki owocowe „Smaki Ogrodu”, oferowane przez państwa Edytę i Przemysława Kotów z Bielin oraz Wędliny Haliny Kowalczyk z Bielin.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich serwowały ciasta, pierogi, chleb ze smalcem i ogórkiem oraz inne regionalne smakołyki.

Swoje prace plastyczne i rękodzielnicze prezentowali członkowie Klubu Seniora oraz Stowarzyszenia Twórczych Kobiet Talent i Pasja.

Grupa młodzieżowa z Belna pn. Food Champions w ramach realizowanej inicjatywy będącej częścią programu Mania Działania promowała zdrowe odżywianie i korzyści płynące ze spożywania warzyw i owoców. Odwiedzający ich stoisko mogli wziąć udział w konkursach i quizach.

Organizatorzy przygotowali również wiele atrakcji i animacji dla najmłodszych: wesołe miasteczko, karuzele i dmuchańce.

Pracownicy Osady Średniowiecznej organizowali dla najmłodszych animacje, m.in. zabawy ruchowe, przeciąganie liny oraz malowanie twarzy.

W ramach bloku artystycznego na scenie pojawili się członkowie bielińskich zespołów, kapel oraz młodzi wokaliści:

Obecni na stadionie sportowym mogli posłuchać ludowych utworów w wykonaniu: „Małych Bielinianek”, ZPiT Jodełki, „Makoszanek”, „Śwarnych Kakonianek”, „Echa Łysicy” oraz Kapeli z Kakonina. Młode talenty wokalne zaprezentowały: Emilia Chlewicka, Zuzanna Bera, Małgorzata Kałuża, Wiktoria Gawron, Julia Zielińska, Roksana Podsiadło oraz Kinga Iwan.

Umiejętności taneczne zaprezentowali zaś Oliwia Kołbuc i Wiktor Brożyna.

Wystąpiła także Orkiestra Dęta OSP w Bielinach pod batutą Marcina Chlebnego.

W godzinach wieczornych odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na hasło promocyjne gminy Bieliny. W wyniku losowania na scenie głównej w obecności Wójta Gminy Bieliny Sławomira Kopacza oraz Posła na Sejm Andrzeja Kryja nagroda główna – rower, trafiła do p. Karoliny Baran, która na karcie zgłoszeniowej zapisała hasło: „Gmina Bieliny piękna jest – truskawki, zboża i krajobraz też”.

W godzinach wieczornych ze sceny zabrzmiały największe przeboje „Czerwonych Gitar” i „Trzech Koron” w wykonaniu zespołu „Trzy Gitary”.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół „Nokaut”. Licznie zgromadzeni mieszkańcy bawili się m.in. przy hitach „Na koniec świata”, „Powiedz mi”, „Za mało”.

Wydarzenie zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ Michała.

15 sierpnia odbyły się również Dożynki parafialne w Parafii pw. Św. Piotra i Pawła Apostołów w Makoszynie.

Organizatorzy:

Wójt Gminy Bieliny

Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich,

Sołtysi i Rady sołeckie

Rada Gminy Bieliny

Patronat honorowy nad imprezą objęli:

Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski,

Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,

Mirosław Gębski – Starosta Powiatu Kieleckiego

Patronat medialny:

Echo Dnia

Radio Kielce S.A.

Opieka medialna:

TVP Kielce

Koncert zespołów „Małe Bielinianki”, ZPiT Jodełki, „Makoszanki” oraz „Echo Łysicy” odbył się w ramach projektu współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.

Agnieszka Kopacz

(źródło: http://www.bieliny.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=534&sub=450&dzialy=534&akcja=artykul&artykul=8836)