Grand Prix dla Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy”

Godziny otwarcia Kancelarii Parafialnej
31 marca 2017
Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci i młodzieży
13 kwietnia 2017

Grand Prix dla Zespołu Śpiewaczego „Echo Łysicy”

1 kwietnia o godzinie 9:30 w kościele pw. Św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach odbył się XII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD CHÓRÓW KOŚCIELNYCH PIEŚNI POKUTNEJ I PASYJNEJ. Nagrodę główną – Grand Prix, otrzymał Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z Bielin.

Przesłuchania chórów rozpoczęły się o godz. 9.30, a zakończyły o godz. 16.00. W przeglądzie, który ma charakter ekumeniczny, wzięło udział 19 zespołów z całej Polski.

O godzinie 14.00 przed jury zaprezentował się Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy”, który wykonał trzy utwory: „Idę to Ciebie”,
„Oto Jezus Umiera”, „Modlitwa Jezusa”. Paniom akompaniował Grzegorz Michta.

W ramach wydarzenia, o godz. 15.30 odbył się koncert chórów w parafii Ewangelicko-Augsbuskiej w Żorach, w którym wystąpiły trzy zespoły biorące udział w I części przesłuchań konkursowych. O godz. 17.00 w kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba odbył się koncert specjalny, w którym wystąpił chór Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Żorach pod dyrekcją Zofii Mańki-Błaszczyk.
Po koncercie o godz. 18.00 została odprawiona msza święta, a bezpośrednio po niej nastąpiło ogłoszenie wyników, rozdanie nagród oraz odbył się koncert laureatów.
Zdaniem jurorów, poziom uczestników w tegorocznej edycji był bardzo wyrównany i wyższy niż w latach poprzednich.

Nagrodę główną – Grand Prix otrzymał Zespół Śpiewaczy „Echo Łysicy” z parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach, akompaniator Grzegorz Michta

I miejsce przyznano Scholi Duszpasterstwa Akademickiego „Albertinum” z Gliwic pod dyrekcją Szymona Szymika.

II miejsce zajął Chór „Canticum Iubilaeum” działający przy Bazylice Matki Boskiej w Limanowej, a jego dyrygentem jest Marek Michalik.

III miejsce otrzymał Wyższobramski Chór Kameralny z parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Cieszynie, dyr. Piotr Sikora.

Jury przyznało także wyróżnienia, które otrzymali:

– wyróżnienie ks. prałata J.Szewczyka – Chór Ekumeniczny z parafii ewangelicko-augsburskiej w Karpaczu, dyr. Bernard Stankiewicz,

– wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta – Marcin Zborek (chór Adoramus z parafii p.w. NMP Matki Kościoła w Rdzawce),

– wyróżnienie za najlepszą pieśń pasyjną – Canticum Novum z parafii Św. Stanisława BM w Suszcu, dyr. Szymon Cichoń,

– wyróżnienie posła RP Izabeli Kloc – chór ”Beatitudo” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Chorzowie, dyr. Krzysztof Dudzik,

– wyróżnienie dla chóru Cantate Deo z parafii p.w. Krzyża Św. w Tychach, dyr. Michał Brożek,

– wyróżnienie dla Jasnogórskiego chóru chłopięco-męskiego Pueri Claromontani z Sanktuarium Narodowego na Jasnej Górze w Częstochowie, dyr. Jarosław Jasiura.

XII Ogólnopolski Przegląd Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej odbył się pod patronatem Metropolity Katowickiego –
abp Wiktora Skworca, Zwierzchnika Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsbuskiego – bp Mariana Niemca oraz
Prezydenta Miasta Żory – Waldemara Sochy.

Organizatorzy Przeglądu: Parafia św. Ap. Filipa i Jakuba w Żorach, Urząd Miasta Żory oraz Ewa Adamczyk-Ścibik -Dyrektor Przeglądu.

Współorganizatorzy: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Żorach, Gimnazjum Nr 2 w Żorach oraz Chór,,Gloria” przy parafii Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Dyrektor artystyczny: ks. dr Wiesław Hudek.

Zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Żory oraz pozłacaną 24 karatowym złotem statuetkę Piety.

(artykuł pochodzi ze strony: http://bieliny.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&sub=47&menu=197&strona=1)