UWIELBIENIE JEZUSA – ZAPROSZENIE
1 marca 2017

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych

Gmina Bieliny uczci Żołnierzy Wyklętych

1 marca, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bielinach odbędzie się cykl wydarzeń upamiętniających żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej.

1 marca (środa) 2017r.

14.30 Boisko „ORLIK” w Bielinach

IV Turniej w Piłce Nożnej o Puchar upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”
dla uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach

17.00 Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca N.M.P. w Bielinach

Msza św. sprawowana za wszystkich, którzy oddali życie w obronie ojczyzny,
szczególnie za żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej

Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich

– „Zbrojne podziemie niepodległościowe na Kielecczyźnie po II wojnie światowej” – wykład Marka Jończyka, główny specjalista, Biuro Edukacji Narodowej Delegatura IPN w Kielcach
– występy artystyczne, wręczenie pucharów dla trzech najlepszych drużyn Turnieju w Halowej Piłce Nożnej o Puchar upamiętniający „Żołnierzy Wyklętych”
– wystawa przedstawiająca biogramy „Niezłomnych”

(Wystawa przedstawiającą biogramy „Niezłomnych” jest to efekt współpracy ze Stowarzyszeniem Studenci dla Rzeczypospolitej. Namioty Wyklętych to coroczna akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej odbywająca się podczas Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Projekt ma na celu przybliżenie historii Wyklętych obywatelom Polski. Pomoc przy realizacji projektu zapewnili m.in. Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Armii Krajowej oraz Solidarność. Stowarzyszenie uzyskało patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy).

Data 1 marca jako dzień upamiętnienia nie jest przypadkowa – tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
9 lutego 2011 roku Sejm ustanowił święto państwowe ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni tworząc antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie, z roku na rok zaczęło przybywać inicjatyw służących upamiętnieniu najważniejszych postaci tego ruchu i organizacji, w których działali.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Bielinach po raz czwarty.

Serdecznie zapraszamy

„Nic ani nikt nie przywróci im życia, ale nasza pamięć może przywrócić im honor”.

(źródło: http://www.bieliny.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=450&menu=483&dzialy=483&akcja=artykul&artykul=6344)