W niedzielę 20 września 2020r. rozpoczęliśmy w naszym kościele Seminarium Odnowy Wiary. Seminarium przygotowali i poprowadzą wspólne spotkania członkowie Wspólnoty św. Józefa i scholii parafialnej, a konferencje będą głosili – ks. Adam Kaczmarczyk i ks. Bartosz Michta.
Przed nami niezwykły czas 10 tygodni, w którym Pan Bóg będzie zmieniał nasze życie. W większości to czas spędzony sam na sam z Bogiem, w kościele spotykamy się tylko raz w tygodniu – w niedziele o godz. 19. Chętni, którzy chcą jeszcze dołączyć, mogą to uczynić do przyszłej niedzieli włącznie.
Dla tych, co nie mogli być i dla tych, co chcą posłuchać raz jeszcze zamieszczamy nagranie z pierwszego spotkania – wskazówki ks. Bartosza, a poniżej materiały, które otrzymali w niedzielę uczestnicy – praktyczne rady, jak najowocniej przeżyć seminarium i rozważania na pierwszy tydzień.
PRAKTYCZNE RADY – jak najowocniej przeżyć seminarium
Załóż swój dziennik duchowy (zeszyt 60 lub100- kartkowy)
* Słowo na każdy dzień jest po to, by uczynić w tym dniu konkretny krok na drodze swojego życia duchowego.
* Przyjęcie prawdy do swojego życia dokonuje się gdy pytam: Co Bóg mówi do mnie przez to Słowo?
* Zastosowanie w swoim życiu: Co powinienem czynić? – są to konkretne wskazówki dla życia wewnętrznego i zmiany postępowania (myślenia, mówienia, działania)
Zatrzymaj się wewnętrzne nad tym, co dotyczy ciebie i zanotuj w swoim dzienniku duchowym
– odkrycie, myśl, pytanie. Krótko.
MOJA CODZIENNA MODLITWA Z PISMEM ŚWIĘTYM
Najważniejszym wydarzeniem tego Seminarium jest codzienna modlitwa Słowem Bożym.
Zaplanuj i poświęć codziennie pół godziny na osobiste spotkanie z Bogiem – bądź temu wierny!
Ważna jest Twoja systematyczna, indywidualna modlitwa, a nie jedynie pisemne odpowiedzi na pytania.
Notatki staraj się sporządzać na koniec modlitwy.
Znajdź spokojne ciche miejsce (Wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Twego Ojca, który jest w ukryciu… Mt 6,6):,
1. Zrób znaj krzyża i wezwij na pomoc Ducha Świętego, poproś Go, aby poprowadził twoją modlitwę i oddaj Mu twój czas. Możesz to zrobić swoimi słowami lub słowami modlitwy np.: Duchu Święty, który oświecasz moje serce i umysł, dodaj mi ochoty i zdolności, aby to rozważanie Słowa Bożego było owocne
– by przemieniało moje życie i przybliżało mnie do Boga. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen
(Może to być inna modlitwa do Ducha Świętego).
5.Odpocznij w Panu – odłóż teksty, zeszyt; staraj się nic nie robić, jakbyś smakował, to czym ciebie Bóg napełnił. Tu chodzi o całkowitą bierność przed Bogiem, trwanie w Jego miłości.
Teraz możesz zrobić notatki (możesz je uzupełniać również w trakcie czy pod koniec dnia).
Spróbuj potem w czasie całego dnia wracać myślą i dalej rozważać Słowo, szukając odpowiedzi na pytania: Jaki jesteś Panie?, co chcesz mi powiedzieć Panie?, co mam czynić?
Jest to tylko propozycja – Duch Święty może prowadzić Cię na różne sposoby.
Rozważania na TYDZIEŃ I – SENS ŻYCIA
Dzień 1: Za czym tęskni Twoje serce?
Potem wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A [był tam] pewien człowiek, imieniem Zacheusz, zwierzchnik celników i bardzo bogaty. Chciał on koniecznie zobaczyć Jezusa, kto to jest, ale nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu» (Łk 19, 1- 5)
Co sprawiło, że znalazłeś się tutaj?
Za czym tęskni Twoje serce, czego się obawia?
Jakie wydarzenie(a) kazały Ci się oderwać od Twojej codzienności i rozpocząć tę wspinaczkę?
Czy łatwo jest ci się „oderwać“ od rzeczywistości dnia codziennego?
Co jest dla ciebie największą przeszkodą w przychodzeniu do Boga?
Dzień 2: Gdzie jest Twój skarb?
Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. (Mt 6, 19-21)
Gdzie jest Twój skarb?
Co nim jest?
Co stanie się, gdy go stracisz?
Dzień 3: Kim jest dla Ciebie Bóg?
Potem Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?»
Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków». On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
(Mk 8, 27 -28)
A ty co odpowiesz ?
Kim jest dla Ciebie Bóg? Jakimi przymiotami określił(a)byś Go?
Czy był i jest ciągle taki sam, czy Jego obraz zmienia(ł) się?
Dzień 4: Twoja niemoc
Nauczał raz w szabat w jednej z synagog. A była tam kobieta, która od osiemnastu lat miała ducha niemocy: była pochylona i w żaden sposób nie mogła się wyprostować. Gdy Jezus ją zobaczył, przywołał ją i rzekł do niej: «Niewiasto, jesteś wolna od swej niemocy». Włożył na nią ręce, a natychmiast wyprostowała się i chwaliła Boga. (Łk 13, 10-13)
W tej historii spróbuj stać się tą kobietą. Czy potrafisz wskazać, nazwać swoją niemoc? Czy dostrzegasz coś, co sprawia, że nie możesz żyć pełnią życia, radości, pokoju?
Dzień 5: Jezus puka do Twoich drzwi
Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy,
wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną. (Ap 3,20)
Wyobraź sobie, że właśnie w tej chwili słyszysz pukanie do twoich drzwi.
Wiesz, że to Jezus puka. Co zrobisz?
Dzień 6: „Co chcesz, abym ci uczynił“?
Jezus przystanął i rzekł: «Zawołajcie go!» I przywołali niewidomego, mówiąc mu: «Bądź dobrej myśli, wstań, woła cię». On zrzucił z siebie płaszcz, zerwał się i przyszedł do Jezusa. A Jezus przemówił do niego: «Co chcesz, abym ci uczynił?» (Mk 10,49- 51)
Wyobraź sobie, że jesteś niewidomym z tego fragmentu.
Co odpowiesz, kiedy Jezus przywołując Cię zapyta: Co chcesz, abym ci uczynił?