Bp Jan Piotrowski zachęca do udziału w Kieleckiej Pielgrzymce na Jasną Górę

Miesiąc trzeźwości i abstynencji
1 sierpnia 2019
Przewodniczący Episkopatu o LGBT+: Szacunek do osób nie może prowadzić do akceptacji ideologii
8 sierpnia 2019

Bp Jan Piotrowski zachęca do udziału w Kieleckiej Pielgrzymce na Jasną Górę

6 sierpnia z Sanktuarium w Wiślicy, wyruszy 38. Piesza Pielgrzymka Kielecka (PPK) na Jasną Górę, którą – podobnie jak w latach ubiegłych – poprowadzi bp Jan Piotrowski. Pątnikom będzie towarzyszyć w hasło „Z Maryją w mocy Bożego Ducha”.

Zwyczaj biskupiego wędrowania z pątnikami zapoczątkował w latach 80. śp. bp Mieczysław Jaworski, który szedł w PPK do końca swojego życia – zmarł 19 sierpnia 2001 r., tuż po pielgrzymce. Tę tradycję przejął kolejny biskup pomocniczy – Kazimierz Gurda (obecnie biskup siedlecki), a obecnie kontynuuje ją bp Jan Piotrowski.

Pielgrzymka kielecka rozpocznie się tradycyjnie przed bazyliką mniejszą w Wiślicy – Mszą św. 5 sierpnia o godz. 18.00, pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. 6 sierpnia pielgrzymi w 13. grupach wyruszą na szlak. Do przebycia mają ok. 200 kilometrów.

8 sierpnia kieleccy pielgrzymi będą witani w Kielcach na Kawetczyźnie; o godz. 15.30. na placu św. Jana Pawła II wezmą udział we Mszy św. Wówczas weterani pielgrzymki, którzy uczestniczą w niej po raz 20., 25. i, 30. otrzymają pamiątkowe dyplomy. W Kielcach skład pielgrzymki powiększa się, ponieważ dołączają kolejni uczestnicy.

Tegoroczny duchowy program pielgrzymki odnosi się do owoców Ducha Świętego. – Będziemy zastanawiać się, rozważać i dyskutować w grupach pielgrzymkowych na temat tego, co buduje w nas dobre i solidne człowieczeństwo. Będzie dzień poświęcony, wierności, łaskawości, pokojowi, radości, cierpliwości, uprzejmości, wstrzemięźliwości, miłości, dobroci, skromności. Ostatni dzień będzie dedykowany Matce Bożej – mówi ks. Grzegorz Stachura, odpowiedzialny za duchowy wymiar pielgrzymki kieleckiej.

Codziennym rozważaniom będzie towarzyszył każdego dnia inny święty, wśród nich: św. Andrzej Bobola, bł. Michał Sopoćko, którego relikwie będą wędrować ze wszystkimi grupami, bł. Stefan Wincenty Frelichowski – patron harcerzy i kapłanów, czy św. Mikołaj. Ten ostatni święty wiąże się z jubileuszem 900. lat parafii św. Mikołaja w Lisowie, przez który przechodzą pielgrzymi.

– Od 2018 r. w ostatni dzień pielgrzymki odbywa się nabożeństwo pokutne. Pielgrzymi zatrzymają się w sanktuarium św. Ojca Pio w Przeprośnej Górce. Stąd już widać wieżę jasnogórskiego klasztoru i cel ich pielgrzymowania – mówi ks. Jacek Iwan, dyrektor PPK. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia i pokłonią się Matce Bożej Częstochowskiej. Ostatnim akcentem będzie Eucharystia na Wałach Jasnogórskich o godz. 19.30. Pielgrzymi kieleccy wezmą w niej udział wraz z uczestnikami pielgrzymki włocławskiej i sosnowieckiej.

dziar
tekst za: ekai.pl