Ojczyzna, Naród, Wolność – obchody Święta Konstytucji 3 maja

UROCZYSTE NIESZPORY – ZAPROSZENIE
23 kwietnia 2018
Młodzież przyjęła sakrament bierzmowania
11 maja 2018

Ojczyzna, Naród, Wolność – obchody Święta Konstytucji 3 maja

W czwartek, 3 maja o godzinie 16.00 na Skale w Bielinach odbyła się uroczysta msza święta sprawowana w intencji Ojczyzny oraz Strażaków. 

Przed Eucharystią Pan Tadeusz Kowalczyk – mieszkaniec gminy Bieliny, były Poseł na Sejm RP przybliżył historię uchwalenia Konstytucji 3 maja.       

                                           .
W czasie mszy ksiądz proboszcz modlił się o pomyślność naszej Ojczyzny, jak również o Boże błogosławieństwo i opiekę Świętego Floriana dla Strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników, dziękując jednocześnie za ich trud i niejednokrotne poświęcenia. Oprawy muzycznej dokonała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielin. Po mszy wystąpił zespół „Chichoty” oraz uczniowie klas gimnazjalnych w Bielinach w okolicznościowym programie słowno-muzyczny.
Poczty sztandarowe wystawili: Ochotnicza Straż Pożarna Zarządu Gminnego w Bielinach, Ochotnicza Straż Pożarna w Lechowie, Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Bielinach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bielinach.

2 maja przypada Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Święto Narodowe Trzeciego Maja – święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

3 maja 1791 uchwalono pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Wyprzedziła trzecią na świecie konstytucję francuską. Konstytucja ta została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.                           

Międzynarodowy Dzień Strażaka  obchodzony 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele ich patrona Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest, jako święto zawodowe ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 

Wydarzenie odbywa się w ramach Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

CTTiKGŚ