Relacja z XVII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego

Wakacyjna wyprawa do Bałtowa
13 lipca 2016
Wycieczka do kina
18 października 2016

Relacja z XVII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego

W dniu 24 września 2016 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach wzięli udział w XVII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, któremu przyświecało hasło: „Krzyż Chrystusa znakiem Bożego Miłosierdzia”. Uczestniczyło w nim 28 uczniów pod opieką nauczycieli: Joanny Rzepki, Anny Małeckiej, Ewy Góźdź, Mirosławy E. Kopacz i Wioletty Borowieckiej oraz przewodnika Oddziału Świętokrzyskiego PTTK w Kielcach, który dzielił się z nami wiedzą o historii naszego regionu i ciekawostkami szlaku turystycznego, którym podążaliśmy.
Celem naszego pielgrzymowania było oddanie czci Relikwiom Krzyża Świętego, uczczenie 1050 rocznicy chrystianizacji Polski i 200 rocznicy założenia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz 80 rocznicy ich pobytu na Świętym Krzyżu, jak również poznanie historii klasztoru i podziwianie piękna Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Wędrowanie rozpoczęliśmy wspólną modlitwą w kościele, po której ks. proboszcz Jan Wojtyna udzielił pielgrzymom uroczystego błogosławieństwa. Nasza trasa, zwana „Zbójecką”, prowadziła przez Hutę Podłysicę, Hutę Szklaną i Święty Krzyż. Wędrując leśnym szlakiem podziwialiśmy piękno świętokrzyskiej ziemi.
Zwieńczeniem pielgrzymowania była uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Piotrowskiego w intencji dziękczynnej za Światowe Dni Młodzieży w Polsce, za Świętego Jana Pawła II – Honorowego Przewodnika Świętokrzyskiego oraz papieża Franciszka, biskupów diecezji kieleckiej, radomskiej i sandomierskiej, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, przewodników świętokrzyskich PTTK oraz wszystkich uczestników rajdu.
Po zakończonych uroczystościach w radosnych nastrojach wyruszyliśmy w drogę powrotną obiecując udział w kolejnym Pielgrzymkowym Rajdzie Świętokrzyskim.
 
Joanna Rzepka