WIECZÓR UWIELBIENIA
19 maja 2018
Zaproszenie na XXII Spotkanie Młodych Lednica 2000. „Jestem”
24 maja 2018

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pięćdziesiąt dni po zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zwana potocznie Zielonymi Świątkami – to jedno z najstarszych świąt Kościoła i jest wypełnieniem oraz zakończeniem Świąt Paschalnych. Jezus zapowiada smucącym się Apostołom, że nie pozostawi ich samymi: ześle Ducha Świętego pocieszyciela.

Uroczystość liturgiczna Zesłania Ducha Świętego sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa. Łączono ją z Wielkanocą, a od IV w. wyodrębniono jako osobne święto, uroczyście obchodzone zarówno w Kościele Wschodnim jak i Zachodnim. Synod w Elwirze urzędowo wprowadził ją w 306 roku.  Natomiast Papież Leon XIII wprowadził nowennę, czyli dziewięciodniowe przygotowania modlitewne na przyjście Ducha Świętego, aby dokonał przemiany w naszych sercach, tak jak przemienił Apostołów w Wieczerniku.

Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończy okres wielkanocny w kościele. Paschał zostaje przeniesiony koło chrzcielnicy i zapalany jest tylko podczas chrztu świętego. Z krzyży ściągane są czerwone stuły, i znów odmawia się modlitwę Anioł Pański (w miejsce Regina Caeli).

W poniedziałek po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego Kościół obchodzi święto NMP Matki Kościoła. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego przez Episkopat Polski – za zgodą papieża Pawła VI. w dniu 4 maja 1971 r.